Patchworku – územie vzorov a farieb

Technika, o ktorej bude reč, je stará dvanásť storočí, ale jej najslávnejšia éra sa datuje do Anglicka sedemnásteho storočia. Až do obdobia druhej svetovej vojny bola veľmi rozšírená nielen v Európe, ale aj v Amerike, kde ju priniesli prisťahovalci. Potom jej sláva bledla, až sa zdalo, že vymizne. Ale v súčasnosti si znova získava nových a nových priaznivcov. Možno je to aj tým, že sa opäť začíname viacej zaujímať o našu planétu, a patchwork môže byť jednou z tisícich možností, ako recyklovať. Veď pôvodne k tomuto účelu slúžil, aj keď jeho pozadie bolo skôr ekonomické, ako ekologické. V každom prípade ale zachovával staré, doslúžené veci a dal im nový život a účel.

patchwork

Patchworkje vzájomné zošívanie kúskov látok. Kedysi sa týmto spôsobom hlavne šetrilo, pretože sa mohol využiť aj ten najmenší zachovalý kus odevu, obrusu, závesu, aby nebolo treba kupovať nový, na ktorý neboli v ťažkých časoch peniažky. Zošitím takýchto časí vznikli opäť najmä obrusy, závesy … V dnešnej dobe sa už priamo predávajú kolekcie malých kúskov látok na patchworkové ručné práce. Ale to neznamená, že nemôžeme zrecyklovať staré veci ako kedysi.

Čo sa týka vzorov, farieb a tvarov – tu neexistujú žiadne hranice. Tvary jednotlivých kúskov, z ktorých bude výrobok ušitý, môžu byť štvorcové, trojuholníkové, kosoštvorcové. Iba treba myslieť na to, že chceme dostať nejaký konečný tvar a rozmery, takže treba použiť matematiku a geometriu. Vzory a farby na jednotlivých látkach môžu byť rôzne. Ale aby výsledok pôsobil harmonicky, odporúčam použiť látky rovnakej kvality a aby spolu farby nejakým spôsobom ladili.
No a čo si môžeme týmto spôsobom vyrobiť? Napríklad dečku, prikrývku, prehoz na posteľ, plážovú osušku, bundu, tašku, peňaženku, obrázok atď.

šití

Po zošití jednotlivých kúsočkov ich podšijeme spoločným kusom látky a poprešívame do kompaktného celku. Podľa účelu, na ktorý bude výrobok slúžiť, môžeme medzi spodnú látku a vonkajší patchwork vložiť výplň kvôli zatepleniu či spevneniu, alebo môžeme dielko olemovať šikmým prúžkom kvôli kráse. Toto je všetko na vás, ste na území tvarov a farieb bez obmedzení.