Dajme im pozitívny príklad

Dievčatá oblečené doma ako princezné či kráľovné, chlapci ako Spiderman či podobný chlapčenskí hrdinovia. A hra sa automaticky nekončí tým, že opúšťame dom. Prečo si tieto kreatívne návrhy a naše nové „ja“ nemôžeme zobrať so sebou aj na verejnosť, do obchodu, k starým rodičom? Život je predsa hra a naše deti o tom vedia svoje.

čert

Našťastie existujú dni, keď sme sa prezliekali všetci a bolo to súčasťou hry. Každý mohol byť kým chcel. Hocikým. Áno, nazýva sa to maškarný bál. V škôlke, možno ešte aj na prvom stupni v škole. Potom to už aj nám prišlo divné. V Amerike a zahraničí je to samozrejme povestný Halloween a táto „americká tradícia“ sa pomaly infiltruje aj u nás. Detské party, kde necháte svoje dieťa s rovnako zmýšľajúcimi deťmi a v rovnakom veku, je tiež dobrá príležitosť, aby sa vyburácalo a nebolo to ani pre nás divné.

Čo mi však nedá nespomenúť je Detské centrum Bratislava, kde Vás radi privítajú aj dospelí s otvorenou náručou. Tam dostane viac príležitostí než párkrát za rok. Kladú dôraz na vzdelávanie formou hry, čo znamená, že program vzdelávania detí je rozdelený na mesačné témy a v rámci nich dokonca aj týždňové podtémy. Témy sú tématické – vychádzajú z aktuálnych sviatkov, ročných období apod. Okrem toho organizujú samotné narodeninové party, karneval, Mikuláša, oslava pri príležitostí ukončenia školského roka a všetko, čo sa Vám možno organizovať nechce.

kostým

Okrem toho, tento článok je hlavne o tom, že čokoľvek sa v tých malých hlavičkách zrodí, je treba byť tomu viac o kúsok viac otvorený a neostať tak konzervatívnymi ako naši rodičia, len kvôli možnému ohlasu okolia. Skúsme byť spontánni, sebavedomí a otvorení iným veciam a deti sa budú v takom prostredí cítiť oveľa lepšie, a možno z nich takí ľudia aj vyrastú. A potom zostane len to, bez masiek, ktoré po čase sami od seba hodia do kúta. A potom budete pyšní nie len na nich, ale aj na seba, že ste si zachovali chladnú hlavu, nedali sa zmiasť prvotným negatívnym ohlasom okolia a zotrvali pri nich, nech akokoľvek detskí či šialení sa Vám zdali. Vy si z toho zoberiete totiž niečo tiež, a to, že by sme sa nemali brať príliš vážne a budete hrdí aj na seba. Ak mi stále neveríte, tento článok Vám tiež môže poskytnúť inú perspektívu.