Medzi najčastejšie dôvody popraskanej pokožky na chodidlách, je nedostatočná hydratácia a výživa.Aj keď je to paradoxné, koža na spodnej časti nôh je v porovnaní s tou na rukách omnoho jemnejšia. Zároveň ju však omnoho viac zaťažujeme, keďže pri chôdzi na ňu tlačí celá váha nášho tela. Z tohto dôvodu, je potrebné kožu na chodidlách pravidelne ošetrovať, teda odstraňovať odumretú kožu a nezabúdať na premasťovania a hydratáciu.
Ďalším problémom je extrémne namáhanie chodidiel.Chôdza nie je tak škodlivá, ako dlhé státie na jednom mieste. S týmto problémom sa stretávajú hlavne ľudia, ktorí pracujú napríklad pri páse, za pokladňou, alebo na recepcii. Ak dlho stojíme, je dobré svoje chodidlá trošku odľahčiť. Stačí ak budete prešľapovať z jednej nohy na druhú. Môžete zdvihnúť jednu nohu a chvíľu krúžiť členkom.
Problémom je aj nadváha.Pár kilogramov navyše samozrejme neriešime. Pokiaľ však trpíte obezitou, vaše chodidlá sú namáhane omnoho viac. S popraskanou kožou sa často stretávajú aj diabetici.
Našim chodidlám škodí aj príliš horúca voda. Počas sprchovania, by sme si ich mali umývať teplou, ideálne vlažnou vodou. takto zároveň nohy otužujeme, čo má veľmi priaznivý vplyv na cievy a celkovú imunitu organizmu. Niekedy stačí telu dodávať viac tekutín. Ak dehydratácia môže spôsobovať nadmerné presúšanie kože. tá na chodidlách sa pritom ozve ako prvá.
Čo robiť aby nepopraskali
Dôležitá je najmä každodenná starostlivosť. po každom sprchovaní, či kúpaní, by ste si mali chodidlá poriadne nakrémovať. Ak pociťujete, že je vaša pokožka suchá, nakrémujte ju hrubou vrstvou mastného krému. Následne si obujte bavlnené ponožky, ktoré si nechajte celú noc. Pravidelné používanie pilníkov, alebo pemzy, by malo taktiež patriť k pravidelnej starostlivosti. Návšteva pedikérky tiež nie je na škodu. Najmä diabetici, alebo obézni ľudia, by si takúto kúru mali dopriať aspoň raz za mesiac.