Aby levanduľa prežila zimu

Levanduľa je nádherne voňajúci aj vyzerajúci kvietok. Využijete ju na prípravu mastí, krémov, tinktúr a iných prípravkov pre zdravie. Ak ju pestujete v kvetináči, zima vás nemusí zaujímať. Ide o trvácnu rastlinu, ktorú stačí približne raz za rok presadiť do väčšieho kvetináča. Iné je to vtedy, ak vám levanduľa rastie na záhradke.

levandule

Táto nepotrebuje naozaj veľa starostlivosti. Počas leta znesie horúčavy aj suchšiu pôdu. Naopak trošku dažďa na viac, jej taktiež neuškodí. Ak má vhodné podmienky na život, tak sa vám v záhrade začne aj sama rozmnožovať so semien, ktoré dozrievajú na jeseň. Preto pri jej zbere nechajte vždy niekoľko kvetov na rastline.
Malým problémom v našich klimatických podmienkach, však môže byť zima. Levanduľa pochádza zo stredomorských oblastí, kde je podstatne teplejšie podnebie ako u nás. pred zimou je preto potrebné ju trošku na takéto počasie pripraviť.

Dva jednoduché kroky

  1. Na jeseň, približne v októbri (záleží to aj od aktuálneho počasia a teplôt) levanduľu zostrihajte až ku koreňom. Ak vám v záhrade rastie dlhšie a má stvrdnutú stonku pri zemi, ju neodstrihávajte.
  2. Následne rastlinku poriadne prikryte. Urobte to ale ešte za teplého počasia, aby sa mohol priestor pod prikrývkou poriadne nahriať. Pamätajte, že čím hrubšia vrstva, tým lepšie.

květy

Čím levanduľu zakryť:

  • čačina ( konáriky z ihličnatých stromov )
  • suché lístie
  • slama, seno
  • netkaná fólia v kombinácii s niektorým z prírodných materiálov


Na zimu myslite ešte pred výsadbou

Ak chcete, aby levanduľa zvládala zimy bez problémov, myslite na to ešte pred jej výsadbou. vykopte dieru o čosi hlbšie, ako siahajú korene rastliny. Na jej dno uložte hrubšiu vrstvu štrku. Takto zabránite tomu, aby pôda premŕzala priamo pod koreňmi, pretože štrk funguje ako izolácia.