Postup pri predaji auta

Rozhodli ste sa predať svoje vozidlo? Možností ako ho predať je viac a mali by ste vedieť ako postupovať.
V prvom rade si naštudujte samotné povinnosti zo strany zákona, na internete toho nájdete ku každej vašej otázke neúrekom, či už v poradniach, na fórach, alebo na stránke Policajného zboru. Môžete sa opýtať aj vo vašom okolí a informovať sa u priateľov, či suseda, ktorý má túto skúsenosť za sebou.

tachometr

Dajte si dokopy všetky doklady. Auto dôkladne vyčistite, prípadne dajte vytepovať sedačky. Aj tu sa pri predaji kladie na prvý dojem. Urobte si fotografie. Ak neviete odhadnúť cenu, existujú aj spoločnosti, ktoré vám auto ocenia. Vozidlo môžete predať do bazáru alebo ho uverejniť priamo cez inzerát napríklad do obecných novín, alebo na predajné stránky na internet. Najlepšie je ho prezentovať na viacerých portáloch na to určených, pomôcť k predaju vám môžu aj sociálne siete. V inzeráte je dôležité zverejniť správne technické údaje, WIN číslo a prípadné chyby karosérie. Rovnako dôležitá je aj primeraná cena, myslite aj na to, že potencionálny záujemca bude chcieť možno zjednávať, tak cenu môžete aj primerane navýšiť.

Ponuky typu „Cena dohodou“ veľa ľudí odradí a ak máte v pláne utajiť nejaké informácie, prípadne to, že bolo opravované po nehode rátajte s tým, že pri osobnej obhliadke vás môžu odhaliť. Teraz sa na internete dá podľa WIN čísla overiť viac menej všetko, aj stočené kilometre aj či bolo auto búrané. Ak má daný záujemca kontakty na polícii, vaše vozidlo si preverí aj tam.
Kúpa auta je pre veľa ľudí investícia, niekedy jediná taká vyššia, tak sa pripravte na to, že to môže byť aj na dlhšie. Pripravte si trpezlivosť a odpovede na otázky týkajúce sa vozidla a údržby. Ak vám končí STK a EK, to že ju dáte obnoviť vám v predaji môže tiež pomôcť.

interi=r

Ak ste našli kupca a dohodli ste sa na predaji, myslite na to, že musíte mať pripravenú ako predajca Kúpno-predajnú zmluvu. Stač úplne jednoduché tlačivo opísané zo vzoru na internete. Mali by ste tam spomenúť technické údaje auta a taktiež zahrnúť vaše osobné údaje. Tento dokument budete potrebovať pri odhlásení auta na polícii. Nezabúdajte na to, že pri odhlásení vozidla musia byť prítomné obe strany – aj predajca, aj kupujúci. Ak kupujúci nemá túto možnosť, musí nahradiť svoju prítomnosť splnomocnením na to určeným. Splnomocnenie tiež jednoducho vyhotovíte v počítači, no je nutné ho mať overené na matrike alebo u notára. Po úspešnom odhlásení vozidla a vyplatení dohodnutej sumy môžete odovzdať auto kupujúcemu. On si ho následne prihlási, ale vás už k tomu nepotrebuje.