Plastové okná sú častou voľbou, ale atraktívne pôsobí takisto hliník a veľkorozmerné okná

Pri výbere okien sa môžeme orientovať na niekoľko možností, hoci k tým najčastejším sa radia plastové. Tie však nemusia odrážať špecifiká niektorých požiadaviek a plánov, predovšetkým ak máte záujem o voľbu okien väčších rozmerov. Vtedy nastupuje do hry hliník https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/hlinikove-okna-a-dvere/ so svojimi originálnymi vlastnosťami, avšak aj vyššou cenou.
Prečo sú ale najznámejšou voľbou plastové okná?
Logicky k tomu musia byť dobré dôvody. A tie existujú, pričom prístupnejšia cena oproti iným alternatívam je silným faktorom, avšak nie jediným. Táto možnosť poskytuje silné stránky aj z hľadiska kvalitných izolačných vlastností, respektíve čo sa týka tepelnej a zvukotesnej izolácie. Navyše disponujú solídnym dizajnom a odolnosťou voči silným poveternostným podmienkam.Interiér, nábytok, veľké sklá.jpg

  • Majú životnosť cca 30 až 50 rokov, čo je pomerne slušné, no napr. hliníkové sú v tomto smere jasným víťazom (80 až 100 rokov). K istej nevýhode plastových okien sa radí fakt, že nie sú vhodné v prípade, ak máte záujem o formu veľkorozmerných okien.

Aké výhody však ponúka hliníkové prevedenie a v čom spočíva jeho silná stránka?
Na začiatok si ujasnime možné nedorozumenie. Veľké hliníkové okná v súčasnosti nepredstavujú vizuálnu stránku stavieb z minulého storočia, ale väčšinou poskytujú dnešný, respektíve moderný a štýlový dizajn. V mnohých prípadoch estetickejší a viditeľne luxusnejší, než v prípade plastu.
Pod túto stránka sa podpisuje napr. fakt, že dokážu využívať tenký rám, ktorý ale spoľahlivo udrží aj väčšiu váhu rozmerných okien. Takýto štíhly rám sa podpisuje pod to, že veľké sklá ešte viac vyniknú, rovnako ako ich elegantná stránka. Hliník ako materiál je navyše veľmi odolný, trvanlivý a to aj napriek minimálnej údržbe. Výhodou je i to, že s dispozíciou týchto okien celkovo vzrastie i hodnota konkrétnej budovy alebo domu.Obývačka, nábytok, okná.jpg

  • Nevýhodou je ich vyššia obstarávacia cena. Vo všeobecnosti tiež horší index priepustnosti tepla, čo sa dá ale vylepšiť voľbou vhodných okien či úsporným systémom.