Turecko – ideálna dovolenka pre milovníkov histórie a oddychu

Premýšľate nad ideálnou dovolenkou? Ak milujete miesta, ktoré dýchajú históriou, máme pre vás jeden tip. Vyskúšajte dovolenku v Turecku. Táto krajina je doslova opradená legendami a história tu na vás dýcha z každého kúta. Môžete navštíviť mnohé z mešít a po takejto historickej prechádzke stráviť popoludnie na pláži. Dovolenka v Turecku je jednoducho ideálne spojenie pre milovníkov historických miest, exotiky a dokonalého oddychu.

Mešita v Turecku

Pohorie na ktorom pristála Noemova Archa

Pohorie Ararat sa delí na dve časti, a to veľký a malý Ararat. Je najvyšším pohorím v celom Turecku. Siaha do výšky viac ako päť tisíc metrov nad morom. Rozprestiera sa vo východnej časti zeme, v blízkosti iránskych, arménskych a azerbajdžanských hraníc. Je tak vysoké, že ho uvidíte aj z hlavného mesta, teda Jerevanu.
Podľa legendy, na tomto pohorí pristála Noemova archa. Aj z tohto dôvodu sa toto pohorie stalo symbolom blízkeho Arménska. Na nachádza sa dokonca aj na jeho štátnom znaku.

Chrám, ktorý by toho vedel rozprávať

Chrám Hagia Sofia, alebo Chrám Svätej Múdrosti bol postavený pred tisíckami rokov, konkrétne v šiestom storočí. Nájdete ho v meste Istanbul. Až do šestnásteho storočia bola táto budova najväčším chrámom na svete. V tejto dobe ju však predbehla bazilika svätého Petra vo Vatikáne. Zaujímavá, však nie je len kvôli svojej veľkosti a veku. Pri jej vzniku, budova slúžila ako chrám, neskôr z nej bola mešita a dnes slúži ako múzeum. Ak by vedeli múry rozprávať, tak Chrám Svätej Múdrosti, by patril medzi tých najlepších rečníkov na svete.

Turecké námestie

Mešita s osmanskou architektúrou

Pre milovníkov histórie je tu aj ďalšia pozoruhodná budova, hovoríme o Modrej mešite, alebo Mešite Sultána Ahmeda, ktorá stojí v Istanbule, neďaleko chrámu Hagia Sofia. Táto mešita je najväčšou v meste. Môžete tu vidieť osmanskú architektúru. Jej názov „Modrá mešita“ vznikol vďaka stien, ktoré sú obložené modrými dlaždicami.