Nevoľnosť dieťaťa pri cestovaní

Mám dve deti. Cestovali vždy radi na dovolenku aj obyčajné premiestňovanie sa k babičke, na nákupy, do škôlky znášali bez problémov. Až jedného dňa nastal problém-

nevolnost

Škôlka organizovala v rámci akcie osláv MDD návštevu zoologickej záhrady. Už mesiac pred akciou deti štebotali sústavne o zvieratkách, ktoré tam uvidia o ceste autobusom. Jaj- či len bolo radosti pri čakaní na ich prvý škôlkarsky výlet. Nastal vytúžený deň. Deti vychystané. Oblečené do športového s náhradným oblečením v batohu pre prípad, žeby sa pokazilo počasie. Pani učiteľky nachystali do autobusu nápoje, aby deti netrpeli smädom. V škatuliach boli nachystané
Obložené chlebíčky. Niekto z rodičov doniesol sponzorský dar- lízanky a cukríky pre všetkých. Samozrejme je, že každá mamička nabalila do batoha svojej ratolesti tiež sladkosti a ovocie. Nebola som výnimkou. Odprevadili sme detičky k autobusu, naložili, zamávali.

Cesta tam prebehla bez problémov. V zoologickej záhrade deti videli všetky vysnívané zvieratka.
Vypili všetku naloženú vodičku v batôžteku, pojedli všetky chlebíčky a veru aj sladkosti.

Cesta späť už ale predstavovala problém. Jednému dievčatku prišlo z toľkých sladkostí zle a začalo vracať. Spustilo to reťazovú reakciu u mnohých. Aj moje deti- preplnené sladkosťami- veru vyvrátili obsah žalúdka. Cesta späť sa zmenila na kolotoč umývania a prezliekania.

nemoc

Od tej doby mali moje deti priam panický strach pri pomyslení, že by mali cestovať autobusom. Termín našej dávno kúpenej autobusovej dovolenky sa ale blížil. Čo teraz ? Osvedčila sa mi táto taktika :

  • Nepripustila som debatu o bolení bruška- povedala som deťom, že to bolo iba z tých obložených chlebíčkov a že ja im veru také nedám. Napodiv uverili.
  • Celou cestou sme ich s manželom rozptyľovali rôznymi hrami tak, aby veru ani len na okamih nepomysleli na to, že im môže byť zle.
  • Pri každej zastávke autobusu som ich poumývala sviežou vodičkou a hrali sme sa na naháňačku. Vždy som im aj prezradila, ako sa budeme hrať na ďalšom úseky cesty v autobuse. Vyslovene sa tešili a užívali si cestu.

Strach pominul. Počas dovolenky sa deti tešili aj na cestu autobusom domov. Vedeli, že si užijú kopec zábavy.
Došli sme s manželom unavení, ale šťastní z toho, že hádam sa už naše deti nebudú báť cestovania.