Nezabudnite na pokožku vašich detí

  1. Alergia na slnko

Dospelí ľudia väčšinou už vedia ako ich pokožka reaguje na slnečné lúče. V prípade detí ide však o záležitosť, ktorú nie je dobré podceniť. Veľmi často sa stáva, že dieťa trpí napríklad alergiou na slnko. Ak ste na to ešte nepriši, neznamená to, že ste zlý rodič. Prejavy tohto ochorenia nemusia byť v počiatočných štádiách vôbec extrémne viditeľné. Po celom dni na kúpalisku sa môžu na koži objaviť iba malé začervenané miesta, alebo zopár vyrážok. Pokiaľ však nevykonáte potrebné opatrenia, časom sa môže tento problém zhoršiť. Najlepším riešením je návšteva dermatológa, pokojne aj preventívna. Väčšinou budete musieť nakúpiť špeciálne krémy na opaľovanie. Presný postup vám však najlepšie naordinuje a vysvetlí lekár.

děti v bazénu

  1. Znamienka a bradavice

Ak má vaše dieťa na tele znamienka, bradavice, alebo pehy, ktoré nápadne vystupujú na pokožku, taktiež navštívte odborníka. Prevencia je vždy tou najlepšou cestou. Ak teda ešte v skorom veku zistíte, že by niektoré z vyššie spomínaných útvarov, mohli v budúcnosti spôsobiť ťažkosti, viete rýchlo zakročiť. Práve letné prázdniny a neustály pobyt vo vode a na slnku, môžu byť pri znamienkach a bradaviciach nebezpečné.

  1. Škrabance a ranky

Drobným zraneniam sa počas leta vyhne asi len máloktoré dieťa. Na tom nie je samozrejme nič nebezpečné. Pozor, by ste však mali dávať pri kúpaní. Je úplne jedno, či vaše dieťa navštevuje prírodné, alebo umelé vodné plochy. Ak zranené miesto neustále vlhne, množia sa v ňom rýchlejšie baktérie a navyše sa i pomalšie hojí. Preto by ste mali drobné ranky aspoň raz za deň vydezinfikovať. Opatrní buďte hlavne v prípade takzvaných tekutých leukoplastov. Ak budete dané miesta neustále zastriekavať, nebudú sa hojiť. Okrem toho sa na nich môže časom vytvoriť nepríjemná, mazľavá vrstva, kvôli ktorej začne rana hnisať.

dítě u rybníka

  1. Opaľovací krém

Na záver je potrebné spomenúť aj známe opaľovacie krémy. Ak majú vaše deti svetlé vlasy a pokožku, určite by ste nemali ich používanie podceňovať. Neznamená to, že tmavšie typy ich používať nemusia, avšak ich pleť je proti slnečným lúčom o čosi odolnejšia. Zapamätajte si, že stupeň ochranného faktora, vo všeobecnosti znamená iba dĺžku ochrany. Teda čím vyššie číslo, tým dlhší čas, počas ktorého pokožku vašich detí ochránia pred vplyvom slnka. Pokiaľ chcete svojim ratolestiam zabezpečiť ozajstnú ochranu, nakupujte opaľovacie krémy v lekárni. Pekná vôňa a zaujímavý obal, zdraviu totiž nijako nepomôžu.