Peniaze strácajú výzor a my predstavivosť


Priznám sa Vám bez mučenia, že neviem písať bankovky. Hádam trafím aspoň farbu  tých najbežnejšie používaných bankoviek. Nemajú pre mňa ani významnú estetickú, ani významnú kvalitatívnu  hodnotu- https://www.pureproduction.sk/peniaze-stracaju-vyzor-a-my-predstavivost/

 
dolary

 

Je tu iná doba. Priznajme si, že peniaze vlastne veľakrát ani nevidíme. Výplata je na našom bankovom účte. V peňaženke máme rôzne vernostné karty od najrozličnejších obchodných reťazcov a samozrejme aj platobnú alebo platobné karty. Zopár mincí k tomu.

 

Všade kde zavítame platíme kartou. Je to pre nás  podstatne veru pohodlnejšie ako ísť vybrať peniaze z bankomatu a platiť hotovosťou. Načo by sme to robili ? Nie je podstatné mať hotovosť- podstatné je mať peniaze na účte.

 


  • Starší ľudia ešte platia hotovosťou. Nechcú si privyknúť na platenie kartou. Celý život platili iba peniazmi. Načo by to teraz menili!

  • Mladšia generácia ale platbám kartou podľahla

finance

  Aké sú výhody?


  • Nemusíme nosiť peniaze- stačí karta

  • Nehrozí stratu a krádež peňaženky- karta sa dá zablokovať


Aké to prináša nevýhody?


  • Nevnímame estetický rozmer bankovky

  • Ľahkovážnejšie míňame peniaze

  • Pri nedostatku sebadisciplíny sa dostávame do mínusu


  Jednoducho strácame reálny prehľad o všetkých financiách. Že nie ? Ruku na srdce- naozaj si pamätáte všetky denné platby kartou ? Každý jeden rožok, alebo  lístok na mestskú dopravu ? Ak aj áno, rozhodne patríte k veľmi malej časti obyvateľstva.

 

Ak je dostatok príjmov- môže byť aj množstvo výdavkov. Ak je príjmov menej- je potrebné s nimi naozaj rozumne , priam až zázračne, hospodáriť. To sa ale lepšie robí s reálnymi peniazmi. Človek, ktorý má nedostatok peňazí, alebo neuvážene míňa peniaze by nikdy nemal platiť kartou. Karta predstavuje pre neho jedno veľké pokušenie- je predsa debetná.

 

A tak ako všetko v živote ,aj platobná karta má svoje nespochybniteľné výhody, ale prináša aj riziko a teda je pre niekoho vecou veľmi nevýhodnou.

Peniaze strácajú výzor a my predstavivosť
5 (100%)1