Peniaze strácajú výzor a my predstavivosť

Priznám sa Vám bez mučenia, že neviem písať bankovky. Hádam trafím aspoň farbu tých najbežnejšie používaných bankoviek. Nemajú pre mňa ani významnú estetickú, ani významnú kvalitatívnu hodnotu-

dolary

Je tu iná doba. Priznajme si, že peniaze vlastne veľakrát ani nevidíme. Výplata je na našom bankovom účte. V peňaženke máme rôzne vernostné karty od najrozličnejších obchodných reťazcov a samozrejme aj platobnú alebo platobné karty. Zopár mincí k tomu.

Všade kde zavítame platíme kartou. Je to pre nás podstatne veru pohodlnejšie ako ísť vybrať peniaze z bankomatu a platiť hotovosťou. Načo by sme to robili ? Nie je podstatné mať hotovosť- podstatné je mať peniaze na účte.

  • Starší ľudia ešte platia hotovosťou. Nechcú si privyknúť na platenie kartou. Celý život platili iba peniazmi. Načo by to teraz menili!
  • Mladšia generácia ale platbám kartou podľahla

finance
Aké sú výhody?

  • Nemusíme nosiť peniaze- stačí karta
  • Nehrozí stratu a krádež peňaženky- karta sa dá zablokovať

Aké to prináša nevýhody?

  • Nevnímame estetický rozmer bankovky
  • Ľahkovážnejšie míňame peniaze
  • Pri nedostatku sebadisciplíny sa dostávame do mínusu

Jednoducho strácame reálny prehľad o všetkých financiách. Že nie ? Ruku na srdce- naozaj si pamätáte všetky denné platby kartou ? Každý jeden rožok, alebo lístok na mestskú dopravu ? Ak aj áno, rozhodne patríte k veľmi malej časti obyvateľstva.

Ak je dostatok príjmov- môže byť aj množstvo výdavkov. Ak je príjmov menej- je potrebné s nimi naozaj rozumne, priam až zázračne, hospodáriť. To sa ale lepšie robí s reálnymi peniazmi. Človek, ktorý má nedostatok peňazí, alebo neuvážene míňa peniaze by nikdy nemal platiť kartou. Karta predstavuje pre neho jedno veľké pokušenie- je predsa debetná.

A tak ako všetko v živote,aj platobná karta má svoje nespochybniteľné výhody, ale prináša aj riziko a teda je pre niekoho vecou veľmi nevýhodnou.