Chôdza s trekingovými palicami

Určite ste aj Vy stretli (väčšinou starších ľudí) na prechádzke s palicami v oboch rukách, ako si veselo vykračovali. Tiež ste rozmýšľali nad tým, k čomu slúžia? Neboli to len také obyčajné palice, ale palice trekingové – športové náradie, ktoré sa dostáva stále viac do popredia u všetkých vekových kategórií. Ich výhodou je, že sú dostupné pre každého a navyše mimoriadne účinné a tým sa z nich stáva obľúbená športová pomôcka.

trekking v lete

Chôdza s trekingovými palicami je druh športu, ktorý Vám zabezpečí nielen zdravie fyzické, ale napomáha aj chudnutiu a tiež uvoľňuje stres, takže Vás dostane do psychickej pohody. Bežná svižná chôdza je samozrejme zdraviu veľmi prospešná, no keď si k nej pribalíte trekové palice, rozpumpujete vďaka nim svoje telo na maximum. Chôdza s trekingovými palicami zapája okrem pohybu nôh aj ruky, čím sa posilňujú svaly v hornej časti tela, hrudník a chrbát. Tým, že krv je rozprúdená v celom tele, vplýva takáto chôdza pozitívne aj na krvný obeh. Čo sa týka chudnutia – chôdzou s trekingovými palicami vydáte omnoho viac energie ako pri chôdzi bežnej, takže kilá idú dole rýchlejšie a navyše sú vďaka nim odľahčené aj kĺby.

Trekingové palice sa delia na dva druhy – teleskopické alebo skladacie, oboje s výhodou ľahkého uskladnenia.  Teleskopické sú dĺžkovo nastaviteľné, čiže si ich môžete jednoducho prispôsobiť. Ak sa chystáte zaobstarať si ich, najprv si premyslite kde a ako často ich budete využívať – podľa toho si môžete vyberať z lacnejších verzií na občasné vychádzky a túry, no ak ste turistický milovník, zaobstarajte si radšej tie drahšie a kvalitnejšie. Všetky druhy trekingových palíc sú ľahké, najčastejšie vyrobené z karbónu alebo hliníka, takže pri poskladaní a nosení ich Vás nijako nezaťažia.

trekking v zime

Chôdza s trekingovými palicami je jednoduchý a nenáročný šport, ktorý aj napriek tomu efektívne pôsobí na celé telo a zdravotnú stránku človeka. Má jednu veľkú výhodu – možno ho vykonávať počas celého roka neobmedzene, za každého počasia čo je dobrá správa pre milovníkov čerstvého vzduchu.