Kubínska hoľa. Áno, ale určite v zime!

Na polceste naprieč Oravou leží mesto Dolný Kubín a nad ním vrch Kubínska hoľa. Čím je tento vrch zaujímavý? V lete snáď nejakou turistikou, avšak v zime sa z neho stáva atraktívna oblasť, vyhľadávaná pre lyžiarske zážitky.

lyžování

Dostupnosť strediska veľmi dobrá

 
Lyžiarske stredisko Kubínska hoľa sa nachádza za mestom Dolný Kubín. Cesta autom z mesta netrvá dlho, avšak treba počítať s niektorými užšími miestami, zákrutami a stúpaním. Hlavne na snehu to môže byť občas náročné, no o pojazdnosť cesty sa starajú pomerne dobre. O miesta na parkovanie je postarané, stredisko je vybavené veľkými parkovnými plochami.
Pokiaľ ale nechceme ísť autom, máme možnosť využiť skibus, ktorý premáva medzi Dolným Kubínom a Kubínskou hoľou.

Výber podľa počasia

 
Po zaparkovaní a vystrojení sa do lyžiarskych vecí nás čaká vybavenie si lyžiarskeho lístka. Samozrejme, len pokiaľ sme si ho nezabezpečili dopredu online. Čaká nás mierna skúška trpezlivosti vystáť si radu, ale nie je to najhoršie.
Následne si už len musíme vybrať spôsob, akým sa chceme dostať na svah. Možnosti sú viaceré.
Sedačková lanovka, alebo klasický vlek. Osobne by som odporúčal voliť podľa počasia, pretože to vie na Kubínskej holi niekedy trošku potrápiť. Takže pokiaľ veľmi fúka, volil by som vlek. Pokiaľ je krásne počasie s výhľadmi, rozhodne lanovku.

sjezdovky

Rozmanitosť terénu

 
Svahy na Kubínskej holi majú lyžiarovi čo ponúknuť. Veľmi príjemná je šírka svahu, ale aj rôzne spôsoby, ako sa dostať dole ku lanovke a k vlekom. Aby som nezabudol, vleky aj lanovka sú rozdelené a v polovici svahu je potrebné prestúpiť. Má to obrovskú výhodu.
Totiž spodná polovica svahu je veľmi mierna a vhodná pre slabších lyžiarov. Vrchná časť je strmšia a pokiaľ chcete lyžovať len v hornej časti, nemusíte schádzať až na dolnú stanicu. V polovici svahu skrátka nastúpite  a vyveziete sa hore.
 
Lyžovačku na Kubínskej holi odporúčam najmä počas krásneho počasia. Vtedy sú zhora úžasné výhľady na okolitú krajinu.