Budúcnosť patrí organickým solárnym článkom

·         Čo sú organické solárne články?
Prívlastok „organické“ získavajú tieto články vďaka svojmu zloženiu. Srdcom materiálu, z ktorého je každý článok vyrobený, je zlúčenina na báze uhlíka, ktorý nahrádza doteraz používaný silikón. Tieto organické fotočlánky môžu obsahovať materiál rozpustný vo farbe, čo im dodáva zaujímavú vlastnosť – je možné ich vytlačiť na tenkú vrstvu plastovej fólie, možno ich následne ohýbať a stáčať okolo rôznych povrchov, dokonca môžu byť zapracované do oblečenia.

zásuvka

·         Prečo sa doteraz nepoužívali?
Komerčne dostupné solárne fotočlánky sú podľa meraní väčšinou schopné premeniť na elektrickú energiu asi 15-22% dopadajúceho slnečného žiarenia. Najúspešnejší sú v tejto oblasti vývojári z Veľkej Británie, toto leto sa im podarilo prelomiť svetový rekord so silikónovými článkami úspešnými na 27,3%.
Organické náhrady sa dlhodobo pohybovali asi na polovičnej hodnote, ale v apríli 2018 zaznamenali dosť výrazný úspech. Výskumníci dosiahli v testoch úspešnosť 15%, následne prekročili 17% a tvrdia, že je možné dostať sa na hranicu 25%.

·         V čom je rozdiel?
Kľúčom k úspechu je vrstvenie rôznych materiálov. Doteraz používali vždy len jeden druh materiálu, ktorého molekuly pohlcovali slnečné žiarenie a rozhýbali elektróny. V závislosti od zvoleného materiálu je možné zachytiť istú časť slnečnej energie.  Prelomovým bodom je navrstvenie dvoch rôznych aktívnych materiálov, z ktorých každý je schopný pohltiť iné svetelné vlnové dĺžky. Výsledkom je možnosť transformovať svetlo so širšou škálou vlnových dĺžok alebo vyššou efektivitou a vyprodukovať tak viac elektrického prúdu.

žárovka

·         Aká bude cena?
Podľa prepočtov, ak by efektivita týchto nových organických fotočlánkoch ostala iba na úrovni 15% a životnosť bola 20 rokov, mohli by produkovať elektrickú energiu v hodnote 5-6 centov za kilowatthodinu.  Hoci Slovensko patrí k najlacnejším európskym krajinám (čo sa týka ceny elektrickej energie), platíme priemerne 15 centov za každú kilowatthodinu. Pre porovnanie, najmenej by ste za odber kilowatthodiny zaplatili v Bulharsku (menej ako 10 centov) a najdrahšia je v Dánsku (viac ako 30 centov).