Digitálny svet prináša so sebou choroby – ako sa im vyhnúť?

Závislosť od sociálnych médií a sedavý životný štýl súvisí s obezitou, nespavosťou, bolesťou kĺbov a ďalšími zdravotnými problémami. Prečítajte si overené rady odborníkov, ako sa môžete vyhnúť negatívnym dôsledkom zdigitalizovanej doby.
Suché oči
Starnutie na obrazovke počítača môže mať za následok syndróm suchého oka, ktorý bol predtým problémom spojeným so starnutím.

tablet

Starnutie na jasných obrazovkách sa stalo súčasťou nášho každodenného života, či už je to televízia, počítač, tablet alebo telefón. Je to hlavná príčina rôznych problémov, ako sú suché oči, napätie a bolesti hlavy. Pri priamom pohľade na jasné obrazovky máme tendenciu blikať menej, čo spôsobuje vysúšanie očí. To zvyšuje napätie očí a časom vedie k bolestiam hlavy.

Prevencia – pravidlo 20-20-20
Odporúča sa, aby ste oddychovali každých 45 minút od práce na počítači alebo pri sledovaní televízie. Prípadne postupujte podľa pravidla 20-20-20. Každých 20 minút sa pozrite na niečo vzdialené aspoň 20 metrov na aspoň 20 sekúnd. Toto cvičenie pomáha obnoviť vaše oči. Umývajte si oči čerstvou vodou najmenej dvakrát denne.

Bolesť rúk
Nepretržité písanie, prehliadanie internetu alebo smskovanie môže spôsobiť bolesť v rukách a zápästiach, čo vedie k tendonitíde alebo zápalu šliach. To spôsobuje akútnu bolesť zápästia a stratu sily. Medzi ďalšie fyzické problémy patrí syndróm karpálneho tunela (opuch vnútorných zápästí) a zápal šľachy palcového svalu v dôsledku jeho nadmerného používania.

únava

Prevencia
Po každej hodine písania si urobte päťminútovú prestávku. Ak chcete zabrániť bolestiam zápästia a bolestiam palca, uistite sa, že zápästia spočívajú na stole pri používaní klávesnice.

Tuhnutie svalov
Svalové, krčné a chrbtové napätie je spôsobené dlhými hodinami strávenými pred počítačom. Sedenie vytvára veľký tlak na vaše bedrové kĺby.
Prevencia
Použite stoličku s riadnou podperou. Pravidelne vykonávajte jemné krčné a chrbtové naťahovacie cvičenia, aby ste zostali aktívni a udržiavali správnu cirkuláciu krvi. Každú hodinu sa postavte zo stoličky a pohybujte nohami.  Vaša pracovná obrazovka by mala byť na úrovni s očami, aby ste znížili neprimerané namáhanie.