Amazonka, čo skrývaš?

Svetové prvenstvá v kategórii vodstvo a riečne toky získavajú dva monumentálne veľtoky – Níl v Egypte a Amazonka v Južnej Amerike. Práve Amazonka sa môže pýšiť prívlastkom najväčšia rieka sveta. Vychádzame pritom z informácie o celkovej dĺžky rieky 6992 km. Spory ohľadom tohto zaradenia sa viedli aj kvôli tomu, že v prípade Amazonky bolo veľmi náročné určiť jej pôvodný prameň. Dlhé obdobie sa preto označovala za druhú najväčšiu svetovú rieku. Prvú priečku podľa starších výskumov obsadil Níl v Egypte, ktorý stál aj pri základe jednej z najväčších starovekých civilizácií, starovekého Egypta.

Amazonka

Egypt bola mimoriadne vyspelá civilizácia, známa svojimi pyramídami a bohatou kultúrou, zaujímavou mytológiou, ktorú reprezentovali prírodné zvieracie božstvá. Po zániku starovekej civilizácii sa Egypt spája predovšetkým s arabským svetom, ale Níl ako rieka je reprezentant nielen tejto kultúry. Je v spojení s ďalšími africkými krajinami, ktoré sú pre turistov tiež exotickými destináciami. V začiatkoch starovekej civilizácie bola pozícia Nílu ako veľrieky kľúčovou – práve pri toku tejto mohutnej rieky sa rodil život, architektonické stavby, ktoré sú dodnes vyhľadávané a lákavé pre turistov. Medzi turistickými atrakciami vedú napríklad plavby po Níle.

Níl

Povodie Amazonky zahŕňa 40% rozlohy na kontinente Južná Amerika. Zaujímavý je pôvod názvu rieky – ten je odvodený z gréckej mytológie a zobrazuje amazonky ako bojovné ženy. Podobne tak pri pokuse o prekročenie Amazonky španielskymi kolonistami zasiahli práve ženské bojovníčky odhodlané hájiť svoje územie aj vlastným životom. Metaforicky tak označuje rieku plnú nevyspytateľnej energie a sily. Plavba loďou je skvelý spôsob, ako spoznávať nespútanú a bohatú prírodu Južnej Ameriky, a to najmä tropické dažďové pralesy. Tunajšia gastronómia je tiež pre turistov nepoznanou, a pritom nesmierne lákavou záležitosťou. A akými jazykmi sa v tejto oblasti dohovoríte? Najčastejšie portugalčinou, španielčinou, ale je tu aj určité percento domorodého obyvateľstva hovoriaceho jazykom Reengage. Navštívte povodie najväčšej rieky sveta aj pre pohostinnosť obyvateľov a tajuplnosť prírodného bohatstva. Zaujali vás tieto exotické krajiny? Vybavte si cestovné poistenie AXA pohodlne, so všetkými výhodami.