Unikát na dne mora

Najhlbšie miesto na svete poznáte pravdepodobne už zo školských lavíc – je ním Mariánska priekopa, miesto aj dnes vyvolávajúce množstvo dohadov a otáznikov. Aj zásadná otázka hĺbky bola ťažko dokázateľná – kedysi predsa neboli také dokonalé technologické vymoženosti, aké máme dnes, aby dokázali zdokumentovať situáciu a určiť, ktoré miesto na Zemi je najhlbšie. Aj preto sa kedysi prijala hypotéza, že Mariánska priekopa je hlboká 8164 m, konkrétne sa tak predpokladalo v 19. storočí. Rekordná hĺbka 11 034 m bola potvrdená až v roku 1960, výskum viedli Jacques Piccard a Don Walsh. Mariánska priekopa je tajomná z viacerých dôvodov a pre ľudí môže byť až mystickým miestom.

voda

Je takmer nemožné sa dostať k jej najhlbšiemu bodu, aj doteraz sa na dno dostala len hŕstka vyvolencov. Treba povedať, že s dĺžkou 2524 metrov a uvedenou hĺbkou je svetovým unikátom. Pozornosť budí samozrejme jej najhlbší bod – tzv. Challenger Deep, ktorí sa v súčasnosti snažia ľudia dosiahnuť vyvinutím najdokonalejšej a najpresnejšej technológie. Hoci by sme očakávali opustené miesto, nachádza sa tu činorodý život – v nánosoch bahna na dne morského oceánu je domov množstva podivuhodných živočíchov, z ktorých si mnohé ani len nevieme predstaviť. Hovoríme o morskej flóre – riasy, koraly, morské huby, ale aj obojživelníky, kôrovce, rôzne druhy rýb.

ocean

Možno sa pýtate, ako to vyzerá s teplotou na dne morského oceánu. Je to skutočne zaujímavý fenomén – teplota vody dosahuje nad 0 stupňov Celzia, ale je tu zároveň nameraný najvyšší tlak na Zemi, 1100 barov. Aj v tomto si Mariánska priekopa zasluhuje prvenstvo. Navštevovať takéto miesto, hoci len raz za život, je zrejme to pravým pre odvážlivcov, dobrodruhov, ktorí sa nezľaknú žiadnych nástrah. Možno ste podobného typu alebo naopak dávate prednosť pohodliu rodinnej dovolenky či spoznávaniu už známych destinácií, aj tie majú určite svoje čaro. V každom prípade budeme radi, ak nám naše cestovné AXA poistenie pomôže k tomu najlepšiemu dovolenkovému zážitku – či už na pláži, alebo na morskom dne.