Na horách pozor!

Geografický priestor Európy láka svojou rozmanitosťou a hoci tu nachádzame najmä rovinatý povrch, o pozornosť turistov či horolezcov sa hlásia aj početné pohoria. Hoci sa nemôžu výškou rovnať tým ázijským, predsa len sú pastvou pre oči a aj možnosťou pre športové aktivity, napríklad lezenie po skalách či turistiku. Očarujúca príroda sa snúbi s čistým a prenikavým horským vzduchom a to na horách milujeme najviac. Kam sa vybrať, ak chceme spoznať pohoria Európy? Alpy sú charakteristické svojou prekrásnou prírodou a vrch Matterhorn (4478 m.n.m) je skvelým lyžiarskym strediskom, ktoré je celkom náročné zdolať a pre turistov predstavuje výzvu.

alpy

Súčasťou Álp je aj svetoznámy Mont Blanc 4810 m.n. m., ktorý sa nachádza na geografickom rozhraní Francúzska a Talianska. Názov pochádza z francúzštiny ako Biela hora a vrch bol zdolaný v 18. storočí. Ide o obľúbené centrum pre turistov a lyžiarov, ktorí sa tam často vracajú, napríklad do stredísk Chamonix a Courmayer. Trojicu horských velikánov uzatvára pohorie Elbrus, ktoré presahuje európsky priestor až do Ázie, s výškou 5642 m. n. m. je rozhodne najväčší vrch, ale už je súčasťou ruského pohoria Kaukaz. Väčšina vedeckého konsenzu ho radí k európskym veľhorám, iní sa prikláňajú k možnosti Mont Blanc.

Alpy

Málokto tuší, že ide v podstate o vulkán, ktorý sa ale v súčasnosti neprejavuje viac ako 2000 rokov. Na vrchu sa miešajú sopečné, horninové a ľadovcové časti. Výstup je vhodný v letnom období, počas zimy je to skôr ojedinelé a nebezpečné. Ak ste skôr turistický, športový typ, na horách si prídete na svoje – či už na tých najvyšších, alebo na ktoromkoľvek pohorí, ktorých je v Európe aj napriek početným rovinám neúrekom. Pozor na horách aj na dolách – cestovné poistenie AXA je skvelým sprievodcom a prvou pomocou pred plánovanou vysokohorskou turistikou.