Seniori závislí na internete

O závislosti na internete sa zvykne hovoriť najmä v súvislosti s deťmi. Realita je však taká, že závislí na internete, môžu byť pokojne i dospelí a dokonca aj dôchodcovia. Je dobré, ak naša stará mama nepustí mobil z rúk, alebo ak od rána sedí na notebooku, ktorý dostala na Vianoce? Pomôže jej to ostať čulou, alebo naopak ešte viac „zhlúpne“? Odpoveď nie je jednoznačná.

starý muž.jpg
 
Určite si treba uvedomiť, že závislosť na internete, je úplne plnohodnotná závislosť.Druhou dôležitou vecou je, všetkého veľa škodí. Na druhej strane ste už určite i vy, mnohokrát narazili na články, kde bolo vymenovaných minimálne sto výhod toho, keď vaši starí rodičia používajú internet. Dokáže to ich hlavu udržať v strehu, nenudia sa, dozvedia sa veľa nových vecí a tak ďalej. Áno, to je nepochybne pravda. Rovnako tak, im ale vysedávanie za počítačom môže poriadne uškodiť. Nie je tak ťažké prestať vnímať realitu. Navyše človek, pre ktorého internet znamená niečo ako záložnú pamäť a rozum ako taký, prestane ten svoj časom používať na sto percent. No a to je práve najväčším problémom pri starých ľuďoch.
Ďalším problémom je aj to, že dôchodca nechodí do práce, nemá toľko povinností, a preto mu v podstate nič nebráni v tom, od rána do večera sedieť pred obrazovkou.

psaní všemi deseti.jpg

Starší ľudia sú podobní ako deti. V niektorých veciach jednoducho potrebujú dozor.V tomto prípade, by ste mali túto úlohu jednoznačne zastať vy, teda deti, či vnúčatá. Ak si všimnete, že vaši rodičia naozaj už nerobia nič iné, len chatujú, mailujú a pozerajú na youtube, mali by ste im to tak trošku zaraziť. Keďže ale nejde o vaše skutočné deti, musíte na to ísť citlivo.
Na druhej strane si netreba zamieňať závislosť, za zdravý záujem o okolitý svet. Ak vaša mama, sedí za počítačom a googluje recepty na torty, ktoré potom i upečie, alebo váš otec pozerá návody na rôzne kutilské vynálezy, ktoré potom i zrealizuje, nie je na tom naozaj nič zlé.