Kŕčové žily treba riešiť a u koho sa vyskytujú najčastejšie?

V dnešnej spoločnosti je rozšírené ochorenie v podobe kŕčových žíl a údajne zastihuje až dvojnásobne viac ženy, než mužov. Niekedy sa však vyskytujú aj u detí. Sú to tie viditeľne „vyduté“ žily, niekedy vravíme o väčších varixoch. A možno už viete, že najčastejšie postihnutým miestom sú nohy, na ktorých ich aj najčastejšie zbadáme a hoci ich veľa ľudí považuje len za nejaký estetický problém, je to chyba, pretože tomuto problému treba venovať väčšiu pozornosť, aby neprerástol do zdravotných komplikácií.

lekár, komunikácia

Krčové žily sú viditeľné zvyčajne na dolných končatinách a ak sa v takomto prípade nebude venovať pozornosť minimálne preventívnym opatreniam, môžu spôsobiť napríklad žilovú trombózu. Ak sa ale naopak včas odhalia a podstúpi sa nejaký rýchly, bezbolestný zákrok (napr. odstránenie laserom), je veľká šanca, že sa pacient vráti do svojho bežného života bez nejakých komplikácií, ktoré by ho napríklad obmedzovali v práci či v každodennom živote.

  • Ochorenie kŕčových žíl sa môže prejaviť aj v podobe hemeroidov.

Prečo ale vznikajú? Nie je to jednoduché opísať bez toho, aby sa nemuseli použiť nejaké odborné posudky a lekárske pojmy. Z tohto dôvodu sa radšej budeme orientovať na niečo, pre bežného čitateľa oceniteľnejšie- na možné príčiny. Teda na faktory, ktoré toto ochorenie spôsobujú.

noha, tenisky

Ide o príčiny ako:

Začnime paradoxne s tou, za ktorú nemôžeme. Teda genetická príčina (genetická predispozícia).Vysvetlené úplne jednoducho- zdedili ste ju po niekom z rodiny, koho takisto trápil tento problém. Príčinou je oslabená žilová stena.

Ďalším dôvodom je tiež ženské pohlavie a tehotenstvo. A to konkrétne ženské hormóny, menopauza avšak takisto faktory spojené s užívaním antikoncepcie, no takisto tie spojené s tehotenstvom, počas ktorého vlastne na nohy zrazu pôsobí väčší tla, než na aký boli zvyknuté.

Všeobecne je faktorom aj vek, ochorenie kŕčových žíl veľký počet seniorov.

Ale nakoniec sú to aj veci, ktoré máme vo svojich rukách a negatívne pôsobenie vecí ako:

  • Nezdravý životný štýl, nadváha, fajčenie, sedavé zamestnanie či dlhodobé státie.
  • Pozor si ale treba dávať aj na tesné nohavice či nevhodnú obuv (najmä s vysokými opätkami).