„Človeče“ vzniklo z nudy


Dlhé zimné večery a veľa času
 
Hra človeče nehnevaj sa vznikla v roku 1908. Josef Friedrich Schmidt uviedol, že dlhé zimné večery ho nudili natoľko, že musel svoju hlavu niečím zamestnať. Hrával, vtedy veľmi obľúbenú hru z Indie, takzvanú Pachisi. Tá ho inšpirovala k tomu, aby vymyslel milované človeče. Jej pravidlá a princípy skombinoval s ďalšou hrou Ludo, ktorá je pôvodom z Anglicka.

kostky
 
Historické pravidlá
 
Pravidlá hry, ktoré poznáme dnes vznikli už v roku 1914, kedy sa začalo človeče oficiálne vyrábať a distribuovať do celého sveta. Od tohto momentu sa v pravidlách nezmenila ani bodka, ako to býva zvykom pri väčšine podobných zábaviek.
 
Ako sa to hrá ?
 
Človeče má veľmi jednoduché a zároveň jasné pravidlá. Cieľom hry je to, aby ste svoje štyri figúrky, čo najskôr dostali do cieľa, ktorému sa slangovo hovorí aj „domček“. Na začiatku hry stoja všetky vaše figúrky v domčeku a ak vám na kocke padne šestka, môžete začať hrať. Na to máte až tri pokusy. Pokiaľ vám číslo šesť nepadne ani raz, musíte počkať kým sa v hádzaní nevystriedajú všetci vaši spoluhráči. Ostatní hráči vás môžu samozrejme vyhodiť, a to tak, že stúpi na to isté políčko, kde ste práve i vy. vtedy sa musíte vrátiť do domčeka a kolo s vašou figúrkou začať odznova. Na základe tohto princípu vznikol aj názov hry. Ľudia, ktorí ju hrali totiž reagovali veľmi podráždene v momente, keď ich spoluhráč poslal na začiatok.

člověče
 
Vedeli ste že….
 
Človeče nehnevaj sa má niekoľko verzií? Všetko je na dohode hráčov. Môžete sa vopred dohodnúť napríklad o tom, že políčko na štarte slúži ako „bezpečná zóna“, takže vás z nej nemôže nikto vyhodiť. Ďalšou zaujímavosťou sú aj pravidlá s padnutím šestky. Niekto hrá hru tak, že môže do poľa postaviť figúrky vtedy, keď chce. Iný majú zas pravidlo, že pri padnutí šestky, musíte do hry vypustiť ďalšieho zo svojich panáčikov.