Facebook: Vážne obvinenia a vysoké pokuty

V marci tohto roku čelí sociálna sieť facebook vážnemu obvineniu, ktoré je spojené so zneužívaním profilov a údajov jeho užívateľov. Ako a k čomu sa údaje zneužili? Majú v tom prsty i samotní správcovia facebooku, alebo ide skrátka len o nedostatočné zabezpečenie? Každopádne pre šéfa facebooku vzniká nepríjemná situácia a ktovie, aké bude mať následky. Hrozba vysokej pokuty, vytváranie zlého mena pred verejnosťou, ako to Zuckerberg ustojí? Nevzdá to?
Vo februári, mesiac pred incidentom sa táto sociálna sieť tešila svojmu najvyššiemu kapitálu za posledných 6 rokov. Môže za negatívny marec závisť, túžba druhých strán obohatiť sa na účel tohto bohatstva, alebo sú všetky žaloby a pokuty oprávnené?

fcb

Kameň úrazu spočíva v zistení, že táto sociálna sieť mala zneužiť približne až 50 000 000 užívateľov. Lepšie povedané, facebook nedokázal zabrániť  k zneužitiu údajov jeho užívateľov. Táto kauza zachádza tak ďaleko, že Zuckerberg /šéf FB/ je predvolaný podať vysvetlenie do Washingtonu, Londýna, aj Bruselu.
Vinníkom číslo jeden je však v tomto prípade britská firma Cambridge Analytica, ktorá mala údajne bez akýchkoľvek oprávnení zneužiť profily a údaje užívateľov sociálnej siete k tvorbe akýchsi fiktívnych amerických voličov, čo malo údajne významnou mierou zvýšiť šance na výhru dnešného prezidenta USA, Donalda Trumpa.

Facebook je obvinený vo veci, že takémuto nedovolenému zneužívaniu dát nezabránil. Išlo o dobrovoľnú apatiu alebo o nedostatočné zabezpečenie? Tak či inak, problémy budú v oboch prípadoch zistenia pravdy. Cambridge Analytica mala takýmto spôsobom vytvoriť projekt s fiktívnymi "americkými voličmi", ktorý mal podporiť kampaň pre zvolenie Donalda Trumpa, ale zneužité boli práve údaje európskych užívateľov sociálnej siete.

pravidlo

Hrozba vysokých pokút, ale aj neustále prešetrovanie, kritika pred verejnosťou z celého sveta. Podobné nepríjemnosti za posledné roky facebook nezažil iba raz. Hrozí pokuta za pokutou, obvinenia padali aj v ohľade iných záležitostí. Môžu tieto závážné faktory zapríčiniť zánik tejto populárnej a roky využívanej sociálnej siete?