Aké majú vlastnosti drevené domčeky a altánky?


SEO1

O vlastnostiach drevených altánkov a drevených domčekov kolujú rôzne mýty. O ich nízkej životnosti, vysokej horľavosti, slabých tepelnoizolačných vlastnostiach alebo o nedostatočnej odolnosti voči hubám, plesniam a škodcom. Kde je pravda? Aké majú vlastnosti drevené domčeky? Oplatí sa mať drevený domček nie len na uskladnenie náradia, športových potrieb, ale využívať ho aj na bývanie?

Životnosť

Myslíte si, že drevené domčeky alebo drevené altánky sú po dvadsiatich rokoch na spadnutie a drevo z nich môžeme použiť maximálne na kúrenie? V tom prípade vás musíme vyviesť z omylu. Ich životnosť je porovnateľná so životnosťou domčeka z iného materiálu. Pochopiteľne je ovplyvnená mierou starostlivosti, ktorú drevu venujete.

Horľavosť

Áno drevo je horľavé a teda povedali by sme, že aj drevostavba je horľavá. Ale na toto je riešenie. Pri výstavbe dreveného domčeka s protipožiarnou ochranou (protipožiarne obklady alebo izolácie) je riziko požiaru rovnaké ako pri stavbách z iných materiálov.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

Sú drevá ktoré sú z hľadiska odolnosti vhodnejšie do exteriérov ako iné. U nás je to agát, červený smrek, dub alebo borovica. No aj pri menej odolných druhoch sa dá za určitých úprav zvýšiť ich odolnosť. Najväčším nepriateľom je voda a vlhkosť, ktorá spôsobuje objemové zmeny a praskania. Pred vodou, slnečným žiarením a vetrom vieme drevo chrániť kombináciou náterov.

Odolnosť voči plesniam a škodcom

Drevo v exteriéri je potrebné chrániť nielen pred poveternostnými vplyvmi ale aj pre škodcami a plesňami. Impregnácia dreva zabezpečuje potrebnú ochranu ale samozrejme aj vhodný výber materiálu a kvalitne zhotovená stavba.
dřevěná chatka

Tepelnoizolačné vlastnosti

Ak ste sa rozhodli že svoj drevený domček nebudete využívať len na uskladnenie náradia alebo športových potrieb ale aj na bývanie či už celoročné alebo len víkendové vedzte, že v prípade dostatočnej izolácie a dostatočného tienenia (alebo riadeného vetrania) bude mať lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako domy z iných materiálov. Nebude sa v lete prehrievať a v zime vám nebudú vznikať tepelné mosty.