Protiteroristické opatrenia sa už týkajú i Slovenska. Niekto v týchto novo schválených aktivitách vidí bezpečnosť, iní to považujú za obmedzenie slobody slova, ale i slobody celkovo. Každopádne dávam za pravdu v tom, že terorizmus v dnešnej dobe netreba podcenovať.
• Otázne však je, či tieto aktivity skutočne zabránia teroristom, alebo len bežným občanom, či ľudom, ktorý na internete vyjadria nejaký názor.
Hrozba terorizmu sa chápe obšírnejšie, rovnako to postihne i ľudí, ktorí sú radení k extrémistom, spolu aj s ich príspevkami na internete, sociálnych sieťach, či postihne to aj ich weby. Pretože v podstate aj človek, ktorý napíše príspevok voči náboženskej menšine, čo je upodozrievaná z terorizmu, aj ten človek je zasa chápaný ako extrémista, teda aspoň jeho príspevok. Sú to dnes haklivé veci. Aj z jednej i z druhej strany.
Aj z tej nábožensky menšinovej, no i z tej, ktorá voči nim vyjadruje určitú nenávisť. Môžeme sa však dočítať, že od tohto roku bude trestaná nenávisť na internete celkovo, nielen voči náboženským skupinám, ale i voči menšinám celkovo. Iným národnostiam, ako Rómom, alebo napríklad proti židovskému národu, Afroameričanom, no i nenávisť voči ľudom inej sexuálnej orientácie.
Výsledok potom vyzerá tak, že známe sociálne siete vymazajú veľa príspevkov, pre istotu a z obavy vysokej pokuty. Nie je spoločnosti, no ani webom zatiaľ poriadne jasné, čo môžu uverejniť a čo nie. Zle chápaný môže byť i menší žart. Ako vravím, dnes sú tie veci haklivé a pod hrozbou vysokej pokuty sa príspevkov bojíme. Teda predovšetkým sa ich boja správcovia webov. Na jednej strane sa vidí hrozba zo strany príspevkov menšín, hlavne tých náboženských, na druhej strane sa vidí hrozba z opačnej strany, ktorí voči menšine prejavujú nenávisť. Aj menší žart môže byť pochopený zle, preto sa dnes na príspevky dáva obrovský pozor.