Nepozerajme sa na sporenie ako na nutné zlo

Bežný človek sa v stanovenej dobe teší na určitú časť peňazí. Možno si plánuje niečo významné kúpiť, možno chce investovať,  alebo si len sľubuje, že tentokrát si peniaze pekne odloží bokom a zanedlho bude disponovať slušnou čiastkou. No niekedy sa ani nespamätá a toľko očakávané peniaze sú jeho hospodárením o chvíľu preč. Potom sa asi pýtame, kde robíme chybu? V tomto článku sa skúsme spoločne pozrieť na niekoľko spôsobov, ako by sa dalo hospodáriť úspornejšie.

úspory

S kúpou sa neponáhľajme
Človek je zvedavý a rád uprednostňuje  svoje prvotné inštinkty. V jeden deň nás zaujme typ istého tovaru, radi by sme ho mali aspoň na hodinu v rukách a odskúšali ho. Ale oplatí sa to? Čo ak nás po určitej dobe prestane baviť a potom už preňho nebudeme mať vhodné využitie? Tento postreh by sme si mali uvedomiť hlavne v prípade, pokiaľ má dotyčný produkt vyššiu cenu. Preto si kúpu rozmyslime aspon deň, možno pár dní, kým z tohto prvotného ošiaľu trochu vytriezvieme.

Sporenie berme ako nezávislú cestu k našej slobode, nie ako nutné obmedzovanie
Túto aktivitu spojenú s odkladaním peňazí si musíme po psychickej stránke spríjemniť, brať ju ako slobodu v náš prospech. Utešme sa myšlienkou, že časom si budeme môcť dopriať niečo oveľa lepšie, než len akýsi bežný a v podstate nepotrebný produkt, ktorý kúpime len tak z márnivosti. A navyše- peniaze bokom sú veľkou formou istoty, tento pocit je na nezaplatenie.

peníze

50 – 20 – 30
Pokiaľ je to možné, snažme sa riadiť týmito číslami.
50 % investujeme do potrebných a neodlúčiteľných vecí ako nájom, úver, potraviny, či cestovné
20 % si odložme bokom do rezervy
30 % /Ak nám toľko vôbec zostane/ tak môžeme s kľudným svedomím minúť na darčeky, lákavé produkty, alebo si môžeme dopriať dovolenku a cestovať

Nedávajte za pravdu len deťom
Každý rodič by svojmu potomstvu najradšej kúpil aj modré z neba, lenže okrem emócií  disponujeme aj rozumom, ktorý je oproti tomu detskému predsalen rozvinutejší a hlavne skúsenejší. Ak by sme mali deťom vyhovieť vo všetkom, byt by bol plný nevyužitých vecí a nezostali by peniaze na ich spokojnú budúcnosť, čo si deti teraz ešte neuvedomujú.